Divat a Hagyomány! – Fehér Jánosné állandó kiállítása Hollókőn
Nagy boldogság számomra, hogy Palócföld szívében, az UNESCO világörökség listájára felkerült Hollókőben nyílhat meg első állandó kiállításom. Idén 30 éve, hogy foglalkozom a palóc viseletekkel és hímzésekkel. Hollókő arra kért fel, hogy gondoljam újra a helyi viseletet, alkossak egy ma is egyszerűen hordható ruhakollekciót. Ezekből a darabokból nyílt “Divat a hagyomány” címmel kiállítás Hollókőn a Guzsalyas házban, mely egész évben megtekinthető.
Molnár Ildikó a balassagyarmati palóc múzeum etnográfusa és muzeológusa így fogalmazott a kiállítás kapcsán. “Igényesség, letisztultság, frissesség, aprólékosság és harmónia. Talán ezek jellemzik leginkább a kiállítás anyagát, és ezek a jegyek jól karakterizálják az alkotó teljes életművét is.
A viseleteken látható hagyományos anyagok használata, a szabásuk, a felhasznált mintázatok és a palóc azonosságtudat mind tetten érhetők. És ki kelti mindezt életre? Az alkotó, aki ragaszkodik a gyökereihez, tiszteli és szereti a múltját, értéket teremt a jelenben, és tudja, hogy jövőnk csak a múltunk megtartásával lehetséges.
Az alkotó, Fehér Jánosné Vincze Irén viseletkészítő, a Népművészet Mestere, több társaság tisztviselője, oktató, feleség, és édesanya.
Fehér Jánosné, egy kis hevesi palóc faluból, Fedémesről származik. Az ottani szülői házból nem csak a család fontosságát, a munka szeretetét, de a „palóc-identitást” is magával hozta. Az édesanyjától eltanult szövés, hímzés és varrás mellé intézményesített keretek között is képezte magát, szabás-varrást tanult. Saját bevallása szerint már gyermekként magáévá tette mindazt, „amit mostanság népművészetnek szokás nevezni”.
Mégis a hagyományok ápolása, őrzése iránti elköteleződése először a néptáncban teljesedett ki. 10 év aktív táncosi pálya után kezdet el viseletkutatással, majd viseletkészítéssel foglalkozni.
Ezt a folyamatot is az igen erős hovatartozás érzése befolyásolta, először a hőn szeretett fedémesi öltözőket tanulmányozta, használta anyagaikat, díszítőelemeiket, hogy egy a régiesből táplálkozó, letisztult, mindennapokban viselhető egyedi kollekciót hozzon létre. Munkáit és munkásságát elismerő számtalan kitüntetés és díj mellett hazai és nemzetközi kiállítások gyakori szereplője.
Amikor az elhivatottság, a múlt iránti tisztelet és a szorgalom „szentháromsága” összekapcsolódik és testet ölt egy alkotóban, akkor megszületik a tiszta népi iparművészet – lélekkel.”
Nagyon szép és gratulálok. Amint lehetőségem lesz, személyesen is látni szeretném.